Co z wizą do USA dla Polaków?

Polskie postulaty zniesienia wiz dla naszych obywateli jadących do USA zyskały niespodziewanego sojusznika. Okazuje się, że są one zgodne z interesami amerykańskiej gospodarki, walczącej z kryzysem.

Dwóch kongresmenów zgłosiło ponadpartyjną inicjatywę rozszerzenia programu ruchu bezwizowego m.in. dla Polski, argumentując, że wzrost turystyki przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w USA.

Projekt zgłosili wspólnie demokratyczny kongresmen Mike Quigley z Illinois oraz republikański Joe Heck z Nevady.

Jak tłumaczył Quigley, reforma przestarzałego prawa wizowego zwiększy liczbę zagranicznych turystów w USA, co z kolei przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększenia dochodów z turystyki”. „To pozwoli też wzmocnić więzi z ważnymi sojusznikami USA takimi jak Polska, którym odmawia się prawa do podróżowania bez wiz” – dodał.

Założenia nowego projektu są identyczne ze zgłoszonym w lutym projektem legislacyjnym, którego Quigley był współautorem, w sprawie reformy programu ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Chodzi o to, by znowelizować kryteria programu, rozszerzając go o nowe kraje, w tym Polskę. Umożliwiłoby to ich obywatelom podróżowanie do USA na okres do 90 dni bez obowiązku posiadania wizy.

Zgodnie z przytoczonymi przez autorów projektu danymi Amerykańskiego Towarzystwa Turystycznego (USTA) ponad 17 mln osób z krajów objętych programem o ruchu bezwizowym odwiedziło USA w 2010 roku, wspierając 433 tys. miejsc pracy. „Rozszerzenie VWP o nowe kraje oznaczać będzie 602 tys. dodatkowych turystów, którzy wygenerują dodatkowe 7 mld dolarów i 42 tys. nowych miejsc pracy” – przekonują w komunikacie prasowym autorzy projektu.