Szwajcarski Brexit

Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) rozpoczęła zbieranie podpisów pod wnioskiem dotyczącym ogólnokrajowego referendum ws. wycofania się kraju z układu o wolnym przepływie osób z Unii Europejskiej. Roger Nordmann, socjalistyczny parlamentarzysta, zaznacza, że głosowanie na „tak” w referendum zorganizowanym przez SVP oznaczałoby „szwajcarski Brexit”.

Na stronie „Rzeczpospolitej” czytamy, że gdyby większość Szwajcarów opowiedziała się za propozycją SVP, to wówczas władze kraju miałyby rok na wycofanie się z porozumienia o wolnym przepływie osób z UE. Inicjatywa „Dla ograniczenia imigracji” chce zmian, które zapewnia to porozumienie. Dzięki niemu obywatele Unii mogą swobodnie wjeżdżać i podejmować pracę w Szwajcarii – takie same przywileje mają Szwajcarzy w państwach UE.

Portal tlelocal.ch przypomina, że w 2014 roku Szwajcarzy w referendum opowiedzieli się za ograniczeniem napływu imigrantów do kraju, ale – w związku z obowiązującą Berno umową z UE – jest to utrudnione.

Roger Nordmann, socjalistyczny parlamentarzysta, zaznacza, że głosowanie na „tak” w referendum zorganizowanym przez SVP oznaczałoby „szwajcarski Brexit”. – Nie sądzę, żeby Szwajcarzy chcieli się znaleźć w sytuacji, w jakiej jest dziś Wielka Brytania – mówił.

Innego zdania są zwolennicy wypowiedzenia umowy o swobodnym przepływie osób. Lukas Reimann, stojący na czele Akcji na rzecz niepodległej Szwajcarii, twierdzi, że porozumienie było „fundamentalnym błędem Szwajcarii”.