RBNZ o stopach procentowych

Dzisiaj o 23:00 poznamy decyzje RBNZ (bank centralny Nowej Zelandii) w sprawie stóp procentowych.

Sama decyzja nie powinna wywołać większej zmienności, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem stopy procentowe pozostaną na bieżącym poziomie 1.75%.

Rynki z pewnością będą wczytywały się w sam komunikat, z którego będą chciały poznać wskazówki co do zmian w polityce monetarnej. Obecnie ekonomiści spodziewają się pierwszej podwyżki stóp procentowych dopiero w II lub III kwartale przyszłego roku.

Tak więc każde informacje mogące wpłynąć na przesunięcie terminu podwyżek powinno wywołać większą zmienność. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to taki, gdzie oświadczenie będzie neutralne i nie zaobserwujemy większej jednokierunkowej zmienności na parach powiązanych z nowozelandczykiem.

Ciekawostką może być dzisiejszy debiut nowego prezesa banku centralnego Adriana Orra, co może się okazać, że oprócz samej decyzji i komunikatu ważniejsza będzie konferencja prasowa o godzinie 00:00 oraz jego przemówienie zaplanowane na 3:10 czasu polskiego.

Dla rynków zmiany na fotelu prezesa banków centralnych są bardzo ważne, ponieważ będą wsłuchiwały się w to, czy polityka prowadzona przez poprzednika będzie kontynuowana, czy nie.