Podsumowanie tygodnia na rynku finansowym

Oświadczenie Banku Anglii można byłoby skrócić do jednego kluczowego zdania: podwyżka stóp procentowych może nastąpić wcześniej, a ich liczba może być większa niż wcześniejsze projekcje. Powodem zmiany nastawienia jest oczywiście wysokość inflacji, która cały czas jest znacznie powyżej celu inflacyjnego, co oczywiście może wymusić na BoE szybsze podwyżki stóp procentowych. Prognoza dla inflacji w pierwszym kwartale tego roku została podwyższona do poziomu 2,9% wobec wcześniejszej 2,6% i jest to jedyny element, który niepokoi bank centralny. W dalszej części raportu można dostrzec, że PKB został podniesiony do 1,8% wobec 1,6% w listopadzie, na 2019 rok 1,8% wobec 1,7% w listopadzie.

W Niemczech CDU i CSU są bliskie porozumienia w sprawie koalicji. Do utworzenia koalicji potrzebne jest jeszcze głosowanie całej partii SPD, co może zająć około 3 tygodni ze względu na ilość członków w liczbie około kilkuset tysięcy osób. Niemiecki DAX całkowicie zignorował tę informację, wręcz przeciwnie przez większość dnia traci.

Bitcoin kolejny dzień zyskuje. Głównym powodem są pozytywne wypowiedzi szefów CFTC oraz SEC w ostatni wtorek na temat rynku kryptowalut. Jak widać najbardziej rozwinięty rynek finansowy na świecie nie widzi zagrożeń w rozwoju kryptowalut, natomiast na naszym podwórku podejście rządzących jest zupełnie odwrotne.