Operacja AJAX w Iranie i jej tajemnice

W Iranie operacja AJAX była także nazywana Zamachem Mordadu. Niemniej jednak jakkolwiek byśmy się do tego nie odwoływali, operacja AJAX była przewrotem irańskim, który w 1953 roku doprowadził do obalenia demokratycznie wybranego Muhammada Mosadeka. Główną przyczyną zamachu stanu była próba nacjonalizacji irańskich złóż ropy naftowej, które zagrażały zyskom ropy naftowej brytyjskiej spółki Anglo-Persian Oil Company (AIOC).

Stany Zjednoczone oprócz ochrony sojuszniczego monopolu naftowego przede wszystkim postrzegały ruch Mosadeka jako komunistyczną agresję i dlatego pomogły zaplanować powrót do władzy jednego z najbardziej podstępnych dyktatorów na świecie – szacha. Operacja AJAX zaowocowała niemal bezpośrednio w 1979 roku rewolucją irańską, która stworzyła antyzachodną republikę islamską kierowaną przez ajatollaha Chomeiniego. Rewolucja pochłonęła tysiące niewinnych istnień a wszystko w imię zysków płynących z eksploatowania złóż ropy.

Rząd USA przez lata ukrywał prawdę dotyczącą Operacji AJAX przed Amerykanami aż do niedawna. CIA odtajniła różne dokumenty z okazji sześćdziesiątej rocznicy zamachu stanu. Z powodu ostatniej deklasyfikacji wiele informacji istotnych dla tego zamachu sponsorowanego przez CIA jest teraz dostępnych w archiwach CIA. Opisując operację AJAX, sama CIA stała się dość osobliwie autorefleksyjna, co również może zdumiewać.