Nowa era nuklearna

Amerykański ekonomista, strateg i historyk, były doradca prezydenta George’a Busha seniora, i konsultant w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych, starszy konsultant w Centrum Analiz Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie uważa, że rozmowy między obu państwami koreańskimi są bezsensowne.

Doprowadzą jedynie do zniwelowania skutków sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ i rozmieszczenia przez komunistyczną Koreę nowych rakiet międzykontynentalnych, które Pjongjang przetestował już w październiku 2006 r., maju 2009 r., lutym 2013 r., styczniu 2016 r., wrześniu 2016 r. i we wrześniu 2017 r.

„Każdy test był doskonałą okazją dla Stanów Zjednoczonych, by w końcu zdecydować się zrobić w Korei Północnej to, co Izrael zrobił z Irakiem w 1981 r., a także z Syrią w 2007 r. – mianowicie użyć dobrze ukierunkowanej broni konwencjonalnej, by odmówić broni jądrowej reżimom, które w ogóle nie powinny mieć broni palnej, nie mówiąc już o broni masowego rażenia” – czytamy.

„Na szczęście Waszyngton ma jeszcze czas, aby przeprowadzić taki atak, by zniszczyć nuklearny arsenał Korei Północnej. To powinno być poważnie rozważane, a nie odrzucane od ręki” – przekonuje strateg.

Luttwak  sugeruje, że jednym z „błędnych” powodów unikania ataków na Koreę Północną jest obawa przed bezpośrednim odwetem. Amerykańska społeczność wywiadowcza podobno stwierdziła, że Korea Północna ma już pociski balistyczne z głowicami nuklearnymi, które mogą dotrzeć aż do Stanów Zjednoczonych. „Ale to prawie na pewno przesada, a raczej oczekiwanie na przyszłość, której nadal można zapobiec poprzez szybkie działania” – dodaje  strateg.

Jego zdaniem pierwsze północnokoreańskie urządzenia jądrowe, które potencjalnie mogły zostać zminiaturyzowane, zostały przetestowane 3 września 2017 r., podczas gdy pierwsza pełnowymiarowa rakieta ICBM została przetestowana dopiero 28 listopada 2017 r. Z tego powodu analityk wątpi, by Koreańczycy – ze względu chociażby na ograniczone środki – byli w stanie wyprodukować w tak krótkim czasie, bo tuż po ukończeniu na szeroką skalę prac inżynieryjnych i testów, operacyjne pociski balistyczne z głowicami nuklearnymi.