Kawa – napój życia

O kawie napisano już tony opracowań różnej maści. Ale tym razem mamy badania, w których wzięło udział naprawdę mnóstwo ludzi, a wyniki wskazują na niewątpliwe zalety wypijania nawet kilku małych czarnych w ciągu dnia.

Takie newsy lubimy czytać, bo utwierdzają nas w przekonaniu, że nasze codzienne przyjemności (nawyki? uzależnienia?) mają jednak naukowe usprawiedliwienie. O kawie napisano już całe tony prac naukowych i fake newsów, a jednak wciąż nam się one nie nudzą. Dlaczego? To po prostu kolejne cegiełki kładące dobry racjonalny fundament pod naszą starannie pielęgnowaną słabostkę. Potwierdzi to każdy psycholog: z otaczającego nas morza informacji najchętniej wyławiamy i przyswajamy te, które są pochwałą słuszności naszych zachowań, przekonań politycznych czy różnej maści poglądów.

Na świecie wypija się codziennie około 2,25 mld filiżanek kawy. Ja sama raczę się kilkoma kawami dziennie i też przeżywam ulgę przy każdym doniesieniu, które mówi, że dobrze robię. Tym niemniej po kilkunastu latach pisania o nauce musi mi się w głowie zapalić czerwone światło w reakcji na kolejny gładki news o kawie. Dlatego najnowszym badaniom na temat kawy przyjrzałam się naprawdę uważnie. No i muszę przyznać, że nie bardzo jest się do czego przyczepić.