Elektrocar od Ford

Bill Ford, prezes Ford Motors Co., zapowiedział podczas targów motoryzacyjnych w Detroit, że do 2020 roku spółka zainwestuje 11 miliardów dolarów, aby stworzyć 40 nowych modeli aut wyposażonych w napęd hybrydowy lub elektryczny. Wyjaśnił, że 16 z nich będzie w pełni elektrycznych, a pozostałe modele będzie napędzać silnik spalinowy i elektryczny. Ford to nie pierwszy koncern motoryzacyjny, który zamierza poczynić taką inwestycję.

Przypomnijmy, że w połowie ubiegłego tygodnia francusko-japońskie konsorcjum Renault-Nissan-Mitsubishi utworzyło fundusz Alliance Ventures, za pośrednictwem którego planuje w ciagu pięciu lat zainwestować miliard dolarów w startupy z branży motoryzacyjnej. Liczy, że dzięki temu stworzy 12 modeli aut elektrycznych i wprowadzi na rynek pojazdy autonomiczne.

Celem tego programu inwestycyjnego jest przyciągnięcie do Alliance Ventures najlepiej zapowiadających się startupów z branży motoryzacyjnej – mówił przy tej okazji Carlos Ghosn, CEO Renault-Nissan-Mitsubishi. Nowo powstały fundusz zainwestuje w pierwszym roku działalności 200 milionów dolarów w innowacyjne projekty zajmujące się pojazdami elektrycznymi, autonomicznymi systemami sterowania i sztuczną inteligencją.