Ebola co i jak?

Epidemię Eboli w Zachodniej Afryce wywołał nowy, znacznie bardziej śmiercionośny gatunek. Czy pochodzi z badań nad bronią biologiczną?

Eksperci do spraw chorób zakaźnych alarmują, że gatunek wirusa Eboli, odpowiedzialny za epidemię w Zachodniej Afryce, który powoli rozprzestrzenia się w Stanach Zjednoczonych, jest znacznie bardziej śmiercionośny niż gatunki zidentyfikowane wcześniej przez wirusologów.

Jak donosi Washington’s Blog, dr Michael Osterholm, dyrektor Centrum Badań Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Minessota, czołowy i powszechnie znany badacz zdrowia publicznego, poinformował kilka dni temu o odkryciu innego, wybitnego w dziedzinie Eboli, wirusologa.
W rozmowie nadawanej przez C-SPAN, Osterholm powiedział, że Gary Kobinger, dyrektor działu patogenów kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego, odkrył, iż odpowiedzialny za epidemię w Zachodniej Afryce gatunek Eboli wydaje się być znacznie gorszy niż poprzednie. Ponadto, tym gatunkiem można zarazić się łatwiej niż pozostałymi – a mianowicie: drogą kropelkową.
„Dziś otrzymałem pozwolenie, aby o tym mówić – o tym, o czym wiem już od kilku tygodni… Kiedy pisałem tę część, już o tym wiedziałem. I niepokoi mnie bardzo,” – powiedział Osterholm odnosząc się do wcześniej napisanego przez siebie wystąpienia dla słuchaczy szkoły Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.